© Jüri Erm, web design by Greko  2002-2008 

ALGUS

Ahto Walter oli esimene eestlane, kes purjetas Eesti lipu all ümber maailma.

2001.aastal kohtasin Käsmu Meremuuseumi juhatajat Aarne Vaiku, kes rääkis mulle pikemalt eesti meresõitjast Ahto Walterist. Eesti mereajaloos tema kohta palju ei räägita ja paljud ka seda ei usu, et ta lõpetas aastatel 1938-1940 oma purjeretke ümber maailma.
Selles võib süüdistada ka II Maailmasõja algust, mil kõike varjutasid ärevad uudised sõja alguse kohta.

Kuna Ahto Walterist oli teada väga vähe, sai koostatud käesolev koduleht. Siin oleva info eest tuleb mul tänada Aarne Vaiku, Anto Jusket, kes on kirjutatud Ahto Walterist raamatust, ja eriti Bernadette Hardaker'it, kes kirjutas Ahto Walteri reisikaaslase Jim Baillie autobiograafia. Bernadette võttis minuga Kanadast ise ühendust ja palus saata rohkem infot Ahto Walteri kohta, et täiendada valmivat elulugu.

Ja siis selgus, et ... Jim Baillie'l on 1938-1940 aasta reisist tehtud film. See film tõestas lõplikult, et Ahto Walter on sõitnud esimese eestlasena Eesti lipu all ümber maailma ...
See, mida paljud ei uskunud, sai tõestuse filmilindi abil.

Filmi koopia asub Käsmu meremuuseumis.

Jüri Erm
www.tubakas.ee
Tallinnas, 2002-2005 aastal

* * *

Aasta 1930.
Ahto ja Kõu Walter (ka Valter) purjetasid jahil Ahto (endine Auli) üle Atlandi ookeani Eestist Ameerikasse.
1930 aasta 7.augustil ei andnud Tallinna sadamakapten Ahtole kaugesõiduks luba ning vennad Ahto ja Kõu klaarisid (vormistasid) jahi piirivalvepunktis lühemaks kalastusretkeks… ja läksid vastu ookeaniavarustele. Kaks noort Eesti poissi Atlandi ookeani vallutama. Ajalehed ei kirjutanud sellest veel midagi.
Vennad purjetasid Läänemerest Põhjamerele ja sealt Inglismaale. Londonis tervitasid Ahtot ja Kõud suure hallooga inglise ajakirjanikud. Mööda Inglismaa lõunarannikut seilates jõudsid nad Torquaysse, kus poiste noorus ja Ahto sarm võlusid kohalikku purjetajaskonda nii, et nendest said Torquay Kuningliku jahtklubi auliikmed.  
Uuesti teele asudes jõudsid nad 22 päevaga Funchali Madeirasse; sealt edasi Las Palmassesse, kus nad toiduvarusid kogudes valmistusid Atlandi ookeani ületamiseks...

(katkend Anto Juske koostatud raamatust "Eesti esimene ümbermaailmapurjetaja Ahto Walter")