Kääbusküülik

Küülikud võluvad igaühe südame oma kikkis kõrvadega ja suurte silmadega. Neid peetakse vaikseteks, malbeteks loomakesteks, ja seda nad enamuse ajast ongi, kuid küülikud võivad olla väga julged kaitstes oma järglasi või uurides uut territooriumi. Nad on ka väga uudishimulikud millest tuleneb, et küülikud hea meelega kõike hambaga järele proovivad.
Puur ja tarvikud
Piisav puuri suurus ühele küülikule on 100 x 50 x 60 cm. Eelistatav on kõrgete servadega võredest puur, siis küülik ei aja liiga palju saepuru puurist välja kuid saab siiski haista ümbritsevaid lõhnu ja kuulda hääli. Küülikule oleks veel kindlasti vaja joogipudelit, peaks olema ka toidukauss (mitte plastmassist) ja heinavõre. Kuna küülik on uruloom oleks tal vaja ka pesakasti. Algul kõlbab lihtsalt papist karp, kuid vineerist lahtikäiva katusega majake on parem. Mõõdud ühele küülikule on 25 x 35 x 30 cm.
Parim koht puurile on rahulik paik kust küülik saaks jälgida pere elu. See peaks olema natuke kõrgemal põrandast, kaitstud otsese päikesevalguse eest, mitte teleka kõrval, liiga kuumas või tuuletõmbuses.
Allapanu tasub vahetada kolme või nelja päeva tagant siis ta ei hakka haisema. Puuri põhja võib loputada kuuma veega või kui vaja, pesta nõudepesuvahendiga. Joogipudel tuleks loputada puhtaks ja vahetada uus vesi paari päeva tagant.
Käsitlemine
Küülikut tõstes asetage üks käsi esikäppade tagant rindkerele toeks ja teise käega toetage tugevasti tagumiku alt. Hoidke teda süles enda lähedal siis küülikul on kindel tunne ja ta ei hakka rabelema. Küülikut ei tohi kunagi tõsta kõrvadest või haarata kaenla alt. Õpetage ka lapsi tõstma ning hoidma küülikut õieti.
Uute omanike juures võtab vähemalt nädal aega enne kui küülik on täiesti harjunud teiega. Esimesel päeval laske tal rahulikult tutvuda oma puuriga ja seada end sisse. Hoidke oma kätt puuris, et küülik tuleks nuusutama, pakkuge maiuspala ja silitage. Kui küülik on harjunud teie lõhnaga võite lasta tal tutvuda ka ümbruskonnaga. Õpetage lastele, et küülik tahab süüa, magada ja puhata ning joosta toas ringi vahetevahel täiesti segamatult.
Toitmine
Küülikute põhiline toit on hein ja seda peaks küülikul olema alati saadaval. Valmis seemneseguga on kõige lihtsam toita, kuna see sisaldab kõiki vajalikke toit- ja mineraalaineid. Tuleks siiski jälgida, et segus ei oleks liiga palju pähkleid ega päevalilleseemneid. Korra päevas võiks anda puu- või juurvilja: õuna, pirni, porgandit, vars- või juursellerit, salatit, rediselehti, venkolit, peterselli. Väikestes kogustes võib anda ka hiina- ja lillkapsast ning maasikaid. Küülikutele ei tohi anda mürgiseid taimi, toorest või idudega kartulit ning peakapsast. Loodusest võib korjata võilillelehti, ristikut (mitte punast ristikut), noori nõgeseid. Hammaste kulutamiseks on hea anda kõva leiba (kuid mitte hallitanud), näkileiba ja puuoksi (õunapuu, lepp, paju, kask). Ärge andke oma küülikule toitu otse külmkapist või sellist toitu mis on keedetud või külmutatud. VESI peab olema küülikul alati saadaval.
Vanus ja sugupool
Kääbusküülikud elavad keskmiselt viis aastat. Pojad võib lahutada emast alles kahe kuu vanustena. Siis nad on piisavalt arenenud, et tulla iseseisvalt toime. Suguküpseteks saavad kääbusküülikud 12 nädalaselt. Sugupoole määramine on noortel küülikutel üpris raske. Isaste suguauk on ümmargune ning kahel pool asuvad munandid. Emaste suguauk on piklik pilu.
Tervis
Kui teie küülik käitub ebatavaliselt: istub apaatselt nurgas, ei söö, ei taha liikuda või kõht on lahti andke ainult kuiva toitu ja paari päeva jooksul peaks olukord paranema. Kui aga kõhulahtisus on verine, kõht on kõvasti paisunud, küülik krigistab hambaid, on väga rahutu, väriseb või ninasõõrmetest tuleb lima, on asi tõsisem ja tuleks võtta ühendust loomaarstiga.
Käitumine
Küülikule tuleks anda võimalus päevas kord või paar pool tundi toas ringi jalutada. Voolu all olevad juhtmed ja mürgised toataimed tuleb küüliku eest ära tõsta. Toas vabalt ringi joostes tuleb küüliku tõeline iseloom esile, te saate jälgida ta loomulikku käitumist, hoogsaid hüppeid ja järske pöördeid, kui küülik naudib jooksmist. Isastel küülikutel on kombeks märgistada oma territooriumi, nad hõõruvad lõuaalusega, kus neil on lõhnanäärmed, toolijalgu, uksepiitasid ja võibolla isegi teid. Isastel küülikutel on ka komme jätta väikeseid, kõvasid pabulaid toa nurkadesse.
Head küüliku pidamist soovib E-Nature lemmikloomapood!