AUGUST TRAKSMAA

 

Kindralmajor

August Traksmaa

August.Traksmaa

August Traksmaa oli elukutseline sõjaväelane. Kahe Vabadusristi kavaler ning üks nooremaid ja tuntumaid kindraleid. Pärast Vabadussõda õppis Kõrgemas Sõjakoolis ja Prantsuse Sõjaväeakadeemias. Oli kindralstaabi õppeosakonna ülem, ajakirja Sõdur vastutav toimetaja ja sõjaajaloo "Eesti Vabadussõda 1918-1920" I ja II osa koostaja.

August Traksmaa arreteeriti koos abikaasa Heljuga 14. juunil 1941 ja viidi Sverdlovski vanglasse. Kui uurija küsis A. Traksmaalt: "Keda te pidasite Eesti sõdureid õpetades vaenlaseks number üks?", vastas ta sirgjooneliselt: "Nõukogude Liitu, seejärel Saksamaad."

August Traksmaale teeb au, et ta ei pöördunud abi saamiseks kordagi Kremli võimumeeste poole, kuigi ta tundis isiklikult Josif Stalinit, Mihhail Kalininit, Klimenti Vorošilovit ja teisi Kremli vägevaid, kellega ta oli koos "rahvaste sõpruse" terviseks klaase kokku löönud.

15. juuli 1942 NKVD Erinõupidamise otsuses on kirjas: "Kodumaa reetmise ja osavõtu eest Nõukogude vastases õõnestusorganisatsiooni töös maha lasta ja kogu vara konfiskeerida." Päev hiljem, 16. juulil 1942 suri August Traksmaa südamerabandusse