Vibu valmistamine.

 

Vibu valmistamiseks olen ise kasutanud siiamaani sarapuud, kuid head vibud pidid tulema ka kuusest, kadakast ja jugapuust e. marjakuusest. Viimast olevat kasutanud ka Robin Hood vähemalt juttude järgi. Jugapuust on aga raske valmistada kuna see on looduskaitse all. Valmistamiseks tuleb leida sobiv ühtlase jämedusega puu. Puul tuleb lasta kuivada kuni see on kuiv. Pärast kuivamist eemaldame koore ja seejärel puhastame Puu pinna klaasikillu ja liivapaberi abil. Vibupuu otstesse tuleb teha sälgud vibunööri jaoks. Vibu puitosa oleks mõtekas katta atsetoonlakiga, see kaitseb vibu niiskuse eest. Lakkimist tuleb niikaua korrata kuni näeme vibul õhukest lakikihti.
Käepideme jaoks tuleb keskkohta kerida tihedalt pehmet nööri. Käepide peab olema nii paks, et seda oleks mugav käes hoida.
Vibunöör peab olema peenike aga tugev ise olen siiani kasutanud kapronnööri. Nööri kinnitamiseks teeme ühte otsa kinnise silmuse teise aga jooksva.

Noolte valmistamine.
Mitte larbi jaoks.

Nooli valmistatakse pikkusega 55-72 cm ja olenevalt pikkusest tuleb ka paksus 6-8 mm. Noole raskuskese peaks asuma 35-45 mm keskkohast teraviku poole. Noolt on kõige mõtekam teha kuivast kuusest, sarapuust või männist. Kõige esimeseks ülesandeks oleks teha liivapaberi ja klaasikilluga ühtlase paksusega pulk. Teravad nooleotsad saab valmistada õhukesest plekist, need kinnitatakse puitosa külge. Selleks pannakse veidi kirjalakki teraviku sisse. Puitosa asetatakse kohale ja siis kuumutatakse.
Suled tagavad noole sirgjoonelise lennu. Noole jaoks lõikame linnu sulgedest välja 7,5 cm osad. Sellistel osadel lõikame terava noaga pooleks sulerootsu, nii, et jääb külge vaid kitsas rootsuriba. Üheel noolele võivad jääda ainult vasaku või parema tiiva suled. kui on näiteks 2 vasaku ja 1 parematiiva sulg siis ei lenda nool otse. suled peavad olema ka ühe kujuga nendele kuju andmiseks kasutame teravaid kääre. Suled kanname nooleel liimiga. Noole lakime üle.

Nooleotsa valmistamine.
Larbi jaoks.

Noole valmistame nii nagu ülevalpool õpetatud ainult, et otsa teeme erineva. Kõigepealt tuleb kinnitada plastpudelikork nt. "Moment" liimiga. Pudelikorgi peale tuleb liimida rõngas mis on valmistatud nahast autokummist, kummisaapast jne. Tuleb matkamatist välja lõigata vähemalt 5 cm läbimõõduga ringikujulised tükid. Osadele ringidele tuleb sisse lõigata samuti auk olenevalt sellest kas nad on varre või korgi pool. Need tükid tuleb kokku liimida (vt. joonist)

A- pudelikork
B-vars
C-matkamatt
D-nahk, autokumm vm.

TAGASI