Mastiffid
.
.
.
                                             
.
.
.
 
 
.
.
.
  . Algus
.
.
.
  . Teadetetahvel
.
.
.
  . Mastiffite ajalugu
.
.
.
  . Tõud
. Boerboel
. Broholmer
. Bullmastiff
. Cane Corso
. Deutsche Dogge
. Do-Khyi
. Dogo Argentino
. Dogue de Bordeaux
. Fila Brasileiro
. Mastiff
. Mastín de los Pireneos
. Mastín Español
. Mastino Napoletano
. Perro de Presa Canario
. Perro Dogo Mallorquin
. Tosa Inu
.
.
.
  . Mastiffid kunstis
.
.
.
  . Tõugude keelamine
.
.
.
  . Koerad meedias
.
.
.
  . Huvitavat
.
.
.
  . Viidad
.
.
.
  . Mina
.
.
.
  . In English
.
.
.
 

 
    Testitud: IE 5.5, NS 6.1

 

 
     

 
 
 
 
 
.
.
.
.
Sõna 'mastiff' seostub paljudele eestlastele ähmase pildiga suurest ilasest murdjast. Mõni on märganud seda Arthur Conan-Doyle'i 'Baskervillide koeras', mõni näinud filmis 'Turner ja Hootch'. Siinkohal tahakski lubada, et järgnevalt püüan mastiffist teha luust ja lihast koera, kes on vahel õrn ja vahel kuri (nagu iga teine koer) ja kelle omanikuks võib iga inimene hea tahtmise korral saada.
.
.
.
   

Eesti koeraraamatud jäävad mastiffite osas väga napisõnaliseks. Näiteks sirvides raamatut 'Koer' (kirjastus 'Valgus', 1985) valitakse tavaliselt suuremakasvuliseks sõbraks kas rotveiler, dobermannpinsher või saksa lambakoer. Mõned otsustavad taani dogi või kaukaasia lambakoera kasuks. Seda just sellepärast, et nimetatud raamat 'Koer' rohkem suuri vajalike omadustega tõukoeri ei esita. Seega siin pakuks lisainformatsiooni edasi just sealt, kust teised väljaanded lõpetavad või väga napisõnaliseks jäävad. (Maailmas on ca 80 mastiffitõugu ja eks minulgi on piirid -- mõne tõu kohta tean rohkem, teise kohta vähem -- seega palun mõistvat suhtumist, kui sind huvitav tõug ka siinsel leheküljel 'napisõnalistema' kategooriasse langeb)

Kahjuks on mõningad esitatud tõud Eestis peaaegu olematud ja seega on nende kättesaadavus Eestis raske. Boerboel on üks sellistest, samuti Fila Brasileiro, Dogo Argentino, Mastin Español, Mastin de los Pireneos jne. Parim moodus on uurida Eesti Kenneliidust, kes ja kus kasvatab soovitud tõugu. Samuti võid vaadata leheküljele 'Huvitavat', kus on kennelite kohta infot/viitasid. Ühesõnaga, kui tahtmist on, ei jää kutsikas kellelgi saamata.

Rahaliselt on mastiffi tüüpi koerad kallimad kui enamus teisi. Seda just tänu haruldusele ja omadustele. Ent ära lase end heidutada -- paljud mastiffikutsikate pakkujad on nõus järelmaksuga või mõne lisatingimusega, mis esialgu makstavat rahasummat oluliselt vähendab. Ja veel, odavalt müüdavasse mastiffikutsikasse tuleks suhtuda eelarvamusega – uurida välja põhjus, miks on odav jne, sest hea kutsikas ei ole kunagi odav, kui seal just mingit põrutavat põhjust taga pole.

Loodan, et sellest ja järgnevatest lehekülgedest on sulle sinu uue sõbra valikul abi. Loomulikult tuleb meeles pidada, et tõugude kirjeldused näitavad, mida on oodata puhtalt tõukoeralt normaalse kasvatuse ja hoolduse korral.

Eeldades, et sul on plaanis järgnevad kümmekond aastat koera eest korralikult hoolitseda ja teda armastusega kasvatada (või teed sa seda juba), tere tulemast. Need leheküljed on SULLE.

 

.
.
.
                                          
.
.
.