Ukraina kreeka-katoliku kiriku Tallinna kogudus

Aadress:
22, Tallinn Estonia
tel./faks (372) 641 19 63

 

 

Kreeka-katoliku kirik ei ole Eesti jaoks autohtoonne, andmed sarnaste koguduste kohta ulatuvad tagasi 17.sajandisse.
Ukraina kreeka-katoliku kiriku Tallinna kogudus oli asutatud 1991.aastal Kiievi-Galiitsia metropoliidi Vladimir Sternjuki õnnistusel. Kogudusse kuulub 285 inimest, selle looja ja vanem on Anatoli Ljutjuk. Tänapäeval tegutseb Eestis veel üks kreeka-katoliku kogukond Põlvas.
Alates 1993.aastast Tallinna kogudust teenindab Vilniuse Vassilianski ordu püha isa Pavlo. 1994-1998.aastatel kogudus rentis Eesti luterliku kirikult kabeli koos lähisalaga Vanalinnas. 1998.aastal ostis kogudus selle maa-ala välja. Selle aja jooksul kabel oli renoveeritud ja teda sai kasutada kui kirikuruumi, kuid 1997.aasta lõpul kirik hävis tulekahjus. Tahtliku süütamise fakti kohta oli algatatud kriminaalasi nr 98040397.
2000.aasta oktoobris kreeka-katoliku kiriku Tallinna kogudus oli õnnistatud Püha Ema ....??? auks, kes on ilma süüta karistatute kaitsja. Sisseõnnistamist viis läbi arhipiiskop Ljubomõr Guzar -Ukraina kreeka-katoliku kiriku valitseja. Ürituse raames oli korraldatud esimene usuteaduslik konverents "Ukraina kreeka-katoliku kirik: ajalugu ja tänapäev " .
Omapärane on kiriku ja õu arhitektuuriline lahendus. Tähelepanu väärib ka ikonostaas (Lvovi kunstniku Pjotr Gumenjuki töö) ja kiriku interjöör.
Koguduse juures tegutseb väike klooster, kus töötavad Püha Perekonna ordu nunnad. Nad tegelevad ka lastega suvelaagrites, mida on kogudus korraldanud aastast aastasse.
Kogukonna ruumides tegutseb ukraina pühapäevakool, asub väike raamatukogu ja Ukraina Naiste Liidu tuba.
Ehitustööd kiriku territooriumil jätkuvad. Pärast nende lõppemist plaanitakse avada kunstikooli, laiendada pühapäevakooli ja seada sisse töökoda.
Kreeka-katoliku kiriku Tallinna kogudus teeb tihedat koostööd teiste Eestis tegutsevate ukraina organisatsioonidega.
Kreeka-katoliku kiriku Tallinna kogudus ei täida ainult oma kultuse ehitise otsest funktsiooni, vaid on omandanud tähtsust kui ukraina diaspoori rahvusliku kultuuri ja vaimsuse keskus Eestis.
Jumalateenistused kreeka-katoliku kiriku Tallinna koguduses toimuvad pühapäeviti kell 11.oo aadressil Laboratooriumi 22.